Eeskujuliikumine: muudame lastekaitsepäeva lastepäevaks!

01.06.2023
Eeskujuliikumine Valge Õhupall kutsub tähistama 1. juunil lastepäeva ning kinkida lastele kvaliteetaega koosolemiseks ja -tegemiseks.

Lapse arenemisel on olulisel kohal turvatunde loomine ja tema vaimse tervise hoidmine. Seda aitab tagada teadmine, et vanemad armastavad neid ja on nende jaoks alati ja päriselt olemas. Kui vanematel on aega ja tahtmist kuulata, avastada üheskoos maailma, kogeda uusi elamusi, jagada rõõme ja vajadusel ka lohutada, siis astub laps kindlal sammul vastu elu poolt pakutavatele väljakutsetele.
„Emadel on emadepäev, isadel on isadepäev, kuid laste jaoks ei ole veel välja kujunenud päris oma päeva, mida sarnaselt tähistada. Kuna isad jäävad isadeks ja emad emadeks, siis jäävad ka lapsed sõltumata vanusest lasteks,“ ütles eeskujuliikumise Valge Õhupall eestvedaja Tamo Vahemets. „Kuigi lastepäeva tähistamise fookuses on eelkõige lapsed, siis võiks sellest päevast kujuneda põlvkondadeülene traditsioon, mille fookuses on märkamine ja järeltulijatega koos kvaliteetaja veetmine,“ lisas Vahemets.
„Kuna lapsed on meie ja Eesti tulevik, siis võiks riigikogu liikmed unustada korraks erakondlikud erimeelsused ja kuulutada üksmeelselt 1. juuni ka riiklikuks pühaks, koos vaba päevaga, väärtustades sel moel nii kõiki tulevasi maailmaparandajaid ja andes võimaluse ning aja erinevatele põlvkondadele koosolemiseks," märkis Vahemets.
Eeskujuliikumine Valge Õhupall kutsub kõiki üles 1. juunil tähistama lastepäeva. Andma lastele teada, et oleme nende jaoks 100% olemas. Küsima neilt, mida nad tahaksid sellel päeval koos teha või kuhu koos minna ning täitma võimalusel need koosolemise ja -tegemise soovid. Kui lapsed on juba suured ja asuvad eemal, siis võiks nendega võtta ühendust ja lihtsalt head lastepäeva soovida.
 

Organisatsioonidel ja äriühingutel on võimalus kaasa aidata lastepäeva tähistamisele, toetades töötajate lastega koosolemise võimalusi, korraldades sündmusi või pakkudes lastega peredele soodustingimustel erinevaid teenuseid ja tooteid.

Mõned vihjed lastepäeva tähistamiseks:
 • Koos mängida mänge, lapse poolt kehtestatud reeglite järgi;
 • Koos valmistada hommiku-, lõuna-, õhtusöök või küpsetada kondiitritooteid, vms;
 • Koos pesta hommikul ja õhtul hambaid;
 • Koos olla looduses, teha sporti, matkata, jalutada, toimetada aias, jne;
 • Koos minna kultuurisündmusele, muuseumisse, teatrisse, kinno, jne;
 • Koos avastada uusi maitseid, nii kodus kui ka külastades toitlustusasutusi;
 • Koos teha käelisi tegevusi, joonistada, voltida, nikerdada, jne;
 • Koos külastada sõpru, sugulasi, jne;
 • Koos tutvuda uute linnade ja kultuuridega;
 • Koos mõtiskleda elust, kultuurist, (riigi) ajaloost, perekonna päritolust, juurtest jne;
 • Koos sõlmida lahti suhtepuntraid ja unistada paremast tulevikust.
Info: Tamo Vahemets, eestvedaja, tel. 5045112, e-post: info@valgeohupall.ee

Kodanikualgatus Eeskujuliikumine “Valge Õhupall” koondab endas vastutustundlikke organisatsioone nii era- kui ka riigisektorist, kes osalevad sektorite ülestes ühistegevustes. Eeskujuliikumise eesmärk on väärtustada teadlikult eeskujuks olemist ning sellega kaasnevat vastutust tervema ja turvalisema elukeskkonna kujundamisel.

Eeskujuliikumise Valge Õhupall liikmed: Justiitsministeerium, Sotsiaalministeerium, Riigikohus, Päästeamet, Politsei ja Piirivalveamet, Häirekeskus, Transpordiamet, Terviseamet, Tervisekassa, Riigikohus, Haridus- ja Noorteamet, Maksu- ja Tolliamet, Sotsiaalkindlustusamet, Tarbijakaitse- ja Tehnilise Järelevalve Amet, Rakvere linn, Põlva vald, Kaitseliit, Naiskodukaitse, Kodutütred, Noored Kotkad, Punane Rist, Eesti Avatud Noortekeskuste Ühendus, Eesti Külaliikumine Kodukant, MTÜ Operation Lifesaver Estonia, MTÜ Eesti Tervisedenduse Ühing, MTÜ Pimedate ööde filmifestival, Eesti Ettevõtlike Noorte Koda, Eesti Noorsootöötajate Kogu, Eesti Abipolitseinike Kogu, MTÜ Peaasjad, MTÜ Eesti Naabrivalve, Hambaravi Garantii, Heateenindus.ee, Eesti Ujumisliit, Lastekaitse Liit, MTÜ RuaCrew, Ennetaja OÜ, Päästeliit, MTÜ Jututaja, Õpime Aitama MTÜ, MTÜ Aga Mina, Forus Grupp, Dimedium AS, Corrigo OÜ, Tallinna Päikesejänku Lasteaed, Ämmaemandusabi Kliinik.