Kiili Gümnaasiumis toimus elanikkonnakaitse ja kriisideks valmisoleku lauaõppus

14.11.2023

Kiili Gümnaasiumis toimus 13.11 Kiili Vallavalitsuse, Päästeameti ja Eesti Naabrivalve koostöös elanikkonnakaitse ja kriisideks valmisoleku lauaõppus.

Foto: Marek Väljari

Jako Vernik Päästeametist alustas õppust küsimusega ja uuris, mis võiks olla inimeste mõtetes enne seda kui kriis kohalae jõuab. Jako vastas oma küsimusele ise ja tõi välja, et inimeste mõtetes on enne kriisi kõik see, millega igapäevaste toimetuste juures tegeleda on vaja ja nende mõtete hulka ei mahu üldjuhul kriis. Kriisile hakatakse mõtlema alles siis kui see kätte on jõudnud. Aga kui kriis käes, siis on hilja sellele mõtlema hakata näiteks selliselt, et kas elektrikatkestuse korral tühja telefoniakuga jõuab veel ühe kõne energiafirmale teha, et uurida, millal vool tagasi tuleb või, kas lumetormi korral on lumelabidas poest ostetud ja käepärast, et tee lahti kaevata ning autole sõidurada sisse lükata. Teemasid ja näiteid oli veel hulgi.

Huvitav oli õppuse praktilises osas see, et Marius suunas osalejad läbi telefoni Päästeameti kriisiõppeplatvormile, kus osalejad said läbi mõelda, milline on nende valmisolek kriisideks ning kuidas erinevates olukordades käituvad ja kust hangivad vajaliku informatsiooni.

Igatahes, oli põnev ja mõtlemapanev õppus, millel osales vallavanema sõnutsi rohkem rahvast kui valla arengukava arutelul. Ühingu poolt vaadatuna võib rõõmu tunda selle üle, et Kiili valla suurem enamus naabrivalve piirkondade eestvedajatest olid kohal ja loodetavasti jagavad saadud teadmisi oma piirkonna liikmetega. Eeltoodust võib järeldada, et inimestele läheb siiski korda, kuidas iseseisvalt tavapärasest erinevates olukordades hakkama saada ja millised on need tööriistad, millest sellistel puhkudel abi on.

Õppuse pildid

Allikas: Eesti Naabrivalve