Naabrivalve häirenupp aitab üksi elavaid eakaid

19.03.2021
Võib oletada, et see kõne politseile tuli sellest lähtuvalt, et naabrid hoolisid, mis nende kodukohas toimub ning märkasid, et eakast inimesest ei ole juba tükk aega midagi kuulda olnud ning otsustasid reageerida olukorrale. Hea, et raskes olukorras eakale veel õigel ajal appi jõuti. Kindlasti on selliste olukordade vältimiseks ja kiireks abi kutsumiseks heaks abiliseks Naabrivalve häirenupp. Eakal on kerge vajutada abi vajadusel nupule ning 3 sekundi jooksul on häireteade juba lähedaste või heade naabrite telefonis. Nii saame aidata üksi elavaid eakaid.

Põhja prefektuur

Politseitöös puutume aeg-ajalt kokku juhtumitega, kus mõne inimesega on tema enda kodus juhtunud õnnetus või terviserike ning ta ei saa endale abi kutsuda. Selliste juhtumite puhul on palju abi lähedastest ja naabritest, kellel on võimalik märgata, kui inimese tavapärases elurütmis on midagi muutunud ning ta pole näiteks tükk aega enam kodust väljas käinud.
Eelmisel nädalavahetusel said politseinikud teise väljakutse teenindamise käigus info, et ühes korteris elavast saja-aastasest naisest pole pikemat aega midagi kuulda olnud. Korterit kontrollides tuli välja, et naine viibis seal kehvas seisus – söömata, joomata ja hooldamata. Kiirabi toimetas muuhulgas ka koroonaviirusesse nakatunud naise haiglasse ning hoiame pöialt, et tema tervis paraneks. Kui kaua naine sellises seisus juba viibis, on teadmata. Samuti ei õnnestunud ühendust võtta tema lähedastega.
Praeguste rangete piirangute tõttu veedavad kõik rohkem aega koduseinte vahel ning eakate lähedastega pole võimalik hoida nii tihedat sidet kui varem. Enda ja lähedase inimese vaimse ja füüsilise heaolu nimel tasub ikkagi leida võimalus tema käekäigu kontrollimiseks – suhelda temaga ohutus kauguses läbi korteriukse, kasutada telefoni ja interneti võimalusi või paluda tema olukorda kontrollida naabritel. Vajadusel saab abi taotleda kohalikult omavalitsuselt.
Tavapärase elu juurde naasmiseks on vaja pühenduda kogu ühiskonnaga ning selle juures ei saa nõrgemaid maha jätta. Tähelepanu pööramine ja abi osutamine on vähim, mida saame teha oma lähedaste, aga ka natuke võõramate inimeste jaoks.
Kui sa pole oma naabrist juba mõnda aega kuulnud ning tema selline käitumine ei tundu tavapärane, helista julgelt hädaabinumbril 112.
Lähedasena tunne huvi oma tuttava käekäigu üle, sest suhtlemine on parim ravim praeguse halli perioodi üle elamiseks.