Kust võib tulla abi kui seda kõige rohkem vaja läheb?

21.10.2021
Olla eakas inimene ja elada täisväärtuslikku elu, pole tänasepäeval sugugi raske, kui kõrval on keegi, kes muretseb sinu eest ja vajadusel kohe appi tõttab.
Kui aga seda muretsejat ja appitõttajat ei ole, siis tekib tunne et oled üksi ja abitu.

Vahest juhtub ka nii, et sul on küll lähedased olemas, aga nad ei ela sinuga koos. Eriti raske on siis kui hätta jääd, näiteks kukkudes oma hoovis ja leiad, et kedagi ei olegi appi kutsuda, kes uuesti püsti aitaks tõusta.
Nii juhtus ka meie Mariga (nimi muudetud), kes elab väikeses Kesk-Eesti linnas oma igapäevast elu. Mari on 92 aastat vana ja tal on kaks poega, kes elavad oma peredega teistes Eesti linnades.

Ühel päeval läks Mari aeda, et vaadata, kas seal on ikka kõik korras. Sügisesele ajale omaselt oli puudelt hulgaliselt lehti alla langenud ja ühele korralikule Eesti perenaisele omaselt võttis Mari kohe reha kätte, et puulehed kokku riisuda. Aed peab ju ikka vähemalt sama korras olema kui naabrinaisel kui et mitte veelgi parem. Lehti riisudes tundis äkki Mari, et jalad enam ei kanna ja ta kukkus. Mari on hoolimata oma vanusest väga terase mõistusega ja loomult kiire tegutseja. Esimese asjana hakkas kohe mõtlema, et kuidas endast märku anda olukorras, kus telefon toas ja maast enam ise püsti ei saa. Kui oleks keegi läheduses ja näeks Mari, siis saaks ta kohe appi tulla. Väikelinnale omaselt olid tänavad vaiksed ja inimestest hõredad. Kedagi ei olnud läheduses. Juhtus siiski nii, et naaber tuli parajasti oma majast välja ja märkas abitus olukorras Mari. Oehhh, seekord läks kõik siiski hästi.

See juhus pani Mari mõtlema, et mis siis kui peaksin uuesti kukkuma ja siis naaber kohe välja ei tule ja ei märka, et oleks vaja abi osutada. Lapsed on olemas, aga elavad kaugel ning pole teada, millal nad taas külla tulevad. Ja kui hätta jääd, mis siis teha. Mari küsis nõu oma poegade käest. Üks poegadest oli kuulnud, et on olemas häirenuputeenus, mis sellistel puhkudel heaks abiks. Poeg hakkas häirenuputeenuse pakkujate kohta uurima  ja leidis Eesti Naabrivalve häirenuputeenuse, mis sellisteks olukordadeks mõeldud ja turul soodsaima hinnaga saadaval.

Täna paigaldasime Marile häirenupu. Mari  sai kellale sarnaneva häirenupu randmele. See tekitas küll pisut hirmu, et kas ta oskab seda ikka kasutada. Selgitasime Marile, et kellal on ainult üks suur punane nupp ja kui abi vaja, siis tuleb sellele ainult vajutada ja juba ca 5 sekundi pärast on poegadel info olemas, et ema vajab abi.
Häirenuputeenuse kohta leiad rohkem infot siit: https://www.hairenupp.naabrivalve.ee/
 
Foto ja töötlus: Irina Oksner