Valvekaamerate paigaldamise küsimused on enimlevinud naabrivalve piirkonna loomise juures

13.08.2020
Valvekaamerate paigaldamise küsimused on enimlevinud naabrivalve piirkonna loomise juures. Ikka küsitakse, kuhu võib kaamerat paigaldada, milline võib olla kaamera vaateväli, kas tänav või naabri hoov tohib pildile jääda jne. Sel teemal toimus Uuesalu naabrivalve piirkonnas ümarlaud, kus infot käisid jagamas politsei ja Andmekaitse Inspektsioon.
Foto: Veronika Isberg
Meie vaneminspektor Liisa Ojangu käis Rae valla aktiivsetele elanikele Uuesalu külas rääkimas videovalve reeglitest avalikus ruumis.
Reegel number 3 on, et inimesele peab olema arusaadav, kes on videovalve korraldaja ning milline on tema kontakt, samuti millisel eesmärgil ja õiguslikul alusel salvestatakse. Selle reegli täitmiseks tuleb välja panna teavitussilt.
Reegel number 2 on, et videovalve korraldajal tuleb arvestada, et salvestistel on isikuandmed, mida peab inimesele tema enda kohta küsimise peale välja andma.
Reegel number 1 on, et salvestisi ei tohi kasutada teisel eesmärgil ja see tähendab muuhulgas, et näiteks õigusrikkumiste tuvastamiseks tehtud salvestisi ei tohi sotsiaalmeedias avaldada ei häbiposti ega meelelahutuse eesmärgil. Salvestisi tohib saada politsei või muu õiguskaitseorgan ja seda ka vaid siis, kui on andmeid vaja menetlustoiminguks.
Kahe viimase reegli täitmine eeldab andmekaitsetingimuste koostamist ja kindlat korda salvestiste kasutamiseks.

Kui kõigist kolmest reeglist kinni pidada, ei too valvekaamera kogukonda pahandusi.

Kui valvekaamera jälgib ainult erakinnistut ja pilti ei jää aia taga olev tänav, siis ei pea arvestama kolme reegliga.

Allikas: Andmekaitse Inspektsioon