Susan Luitsalu: pealt nähtud vägivald pole tsirkus! Hooli-Märka-Reageeri!

09.02.2020

Tuli aga õnneks minu takso koos sõbrannaga, istusin autosse ja… Siis nägin üle tänava ukseorva varjuvat naist ja seda, kuidas härra Suukabljat tema suunas tormas.

Kui ütlesin taksojuhile, et oot, ärme veel sõida, küsis ta, et aa, kas vaatame seda tsirkust? Taksojuht oli naine, muide.

“Mis kuradi tsirkust, politsei kutsume!” nähvasin ma talle, sest tõsiselt – mis debiilne küsimus? Ja kui mitu asja sellel pildil valesti on?

Kas agressiivne inimene on tsirkus? Kas agressiivne naist ähvardav mees on tsirkus? Naisterahva meelest on teise naisterahva molli saamine tore etendus, mida kahjurõõmsalt pealt vaadata!? Politsei kutsumine ohtlikus olukorras ei tule pähegi!?

Sel ajal, kui joobar (mitte asotsiaal vaid korralikult riides pealtnäha viks kodanik) oma naisel (kes võis olla kah purjus, aga mis vahet sel on?) natist kinni võttis ja teda aeg-ajalt rusikaga näkku lüües mööda tänavat edasi talutas, kutsusin olukorda kirjeldades politsei.

Kui muidu oli taksojuht üsna ebaadekvaatne olukorrale reageerimise osas, siis nüüd vähemalt teadis öelda, et ta just hetk tagasi nägi patrulli samas kandis tiirlemas.

Inimesed, kaaskodanikud! Kui kuskil on midagi kahtlast, siis ärge vahtige nagu juhmardid vaid tegutsege! Parameedik Andrus Lehtmets, kes meid matkajuhte Luua Metsanduskoolis õpetas, rõhutas alati – kui keegi on pikali maas, pole sinu asi kohut mõista ja diagnoosi panna, et kas ta on seal seepärast, et ta on täis või asotsiaal või mida iganes.

Kui inimene on pikali maas, pole see tema loomulik asend ja tal on vaja abi. See naine, kes sai käigu pealt molli ja keda kaelast kinni hoides edasi lükati, tundus ju kah purjus.

Aga võibolla ta seepärast jõigi end täis, et udu sees on parem valu taluda? Igatahes pole see meie kellegi asi ja veel vähem on selliste olukordade nimi “tsirkus”.

Postscript äpitakso teenuse osutajad

Bolt, Uber, Yandex jt. platvormteenuse osutajad, arusaadav, et igaüks võib saada teil taksojuhiks, aga mingi koolituse võiksite ikkagi teha, et juhid teaksid, kuidas kriisiolukorras reageerida.

Tänapäeval juba ka kasvõi sotsiaalselt vastutustundlikuks ettevõtteks olemise nimel võiks nendel teemadel oma juhte harida. Ja kas äpis mingit paanikanuppu pole?

Kinda viskan Acceleristale – uuriks välja, kas ja kuidas sõidujagajad Eesti tänavatel naabrivalvet teostada saaks/juba teostavad?

Autor Susan Luitsalu FB-s

Loe siit, kui palju on meil äpitaksosid

Kaanepilt: Melanie Wasser/Unsplash

Allikas: https://www.accelerista.com/