Milleks meile Naabrivalve?

28.03.2019

Avaldame Marko Kiisa nõusolekul tema artikli, milles ta tõstatab küsimuse, milleks meile naabrivalve, jõuab artikli lõpus vastuseni ning kutsub seejuures elanikke 28.03 Neeme rahvamajja naabrivalve liitumiskohtumisele.

"Milleks meile Naabrivalve?
Kas teadsid, et Neemes ja Ihasalus kokku oli 2017. aastal varavastaseid kuritegusid elaniku kohta 2 korda rohkem kui Lasnamäel*?
Selline sügisesel turvalisuse koosolekul kuuldud fakt lõi mind pahviks. Ehkki, tõsi küll - juba kaks aastat tagasi, enne oma perega Neeme kolimist hakkasime jälgima kogukonna Facebook´i lehte ja seal torkasid sagedased teated vargustest ja pahategudest juba toona teravalt silma. Olles maailmas väga palju ringi reisinud, võin julgelt väita – Neeme on esmaklassiline elukeskkond ja sellisel tasemel kuritegevuse tõrvatilgaga meepotis lihtsalt ei tohi leppida!
Mulle näib, et on kaks võmalust. Võib läheneda nii, nagu kirjeldas mulle üks turvalisuse koosolekul osalenu: kogu kodutehnika tulebki osta nii odav, et saaks suvi läbi rahulikult väravaid ristseliti lahti hoida ja varastamise pärast üldse mitte muretseda – las viivadki kord aastas vana tehnika minema, ongi põhjust kevadel uus osta. Üksikindiviidi jaoks ehk isegi toimib, aga turvalisust tõstva strateegiana ülimalt kaheldav. Seda nimetatakse „katkise akna printsiibiks“: ka kõige viisakamas linnaosas püsib hüljatud auto või maja terve täpselt niikaua, kuni esimene aken sisse visatakse. Pärast seda tõmbab see katkine aken või läbitorgatud rehv vastupandamatu jõuga ligi väga kiire hävitustöö selle vara kallal. Täpselt sama lugu on lohaka naabriga, kelle tegevus(etus) vargaid ligi tõmbab – sellest kaotavad mitte ainult tema, vaid ka ümbritsevad.
Teine võimalus on käised üles käärida ja terve kogukonnaga tegutseda. Kes arvab, et üksnes kaamerad ja oranzhid naabrivalve sildid teevad kogu töö ära, peab ilmselt pettuma. Ei ole paremat turvalisuse tagajat kui üksteist tundev ja abivalmis kogukond. Naabrivalve toimib ju väga lihtsalt printsiibil: hooli, märka, reageeri. Seega, mida rohkem on hoolijaid ja reageerijaid, seda turvalisem on kõigil.
Jah, sildid-kaamerad peavad ka olema, saadavad ringi uudistajale selge sõnumi, et meiega ei jännata. Ent naabrivalve algatuse peamine efekt ei piirdu vaid kellegi muruniiduki või jalgratta varga kättesaamisega: selle tuumaks on julgustada läbikäimist ja kontaktide vahetust ka üleadsetest kaugemal elavate naabritega, siin suvitajatega, ehitusobjektil töötavate võõrastega. Kontrollisin järgi: minu telefoni on siia kolimisest saadik lisandunud enam kui 40 uue naabri kontaktid. Kord anti teada, et mu autos on salongituled põlema jäänud, kord, et tuul on maja välisukse avali puhunud, kord aidati meie koer Särtsu sõbralikult tagasi koduhoovi. Rääkimata sellest, et lasteaiast koju jalutavad lapsed kehva ilmaga auto peale võetakse või suisa õhtul paariks tunniks laste hoidmisega abikäsi pakutakse. Kogukonna tänuliku liikmena vastan samaga – säärast laadi sotsiaalne turvalisus loob hindamatult kõrget elukvaliteeti, milles on kuritegelike kavatsustega tegelastel äärmiselt keeruline toimetada.
Naabrivalve sektori loomine on seega ühelt poolt formaalsus, kuid pakub turvalisuse nimel tegutsemiseks teatavat raamistikku ja tuhandete inimeste kogemust, millest on tark õppida. Pole vaja kampaaniat, ega selle abil inimesi rohkem suhtlema pane. Küll aga on hea, kui vahetame omavahel kontakte ja tuletame regulaarselt meelde turvalisuse alast infot: kuulame kohaliku konstaabli tähelepanekuid ja nõuandeid, anname ise märgatud asjadest teada.
Seega – tõmbame aktiivse naabrivalve-alase tegevuse Neemes käima! Tegelikult on ju sektor juba ka aastaid tagasi moodustatud, kümneid inimesi on väljendanud oma huvi selles kaasa lüüa nii toona kui ka alles hiljuti Neeme poes olnud allkirjalehe kaudu. See on suurepärane vundament, millelt jätkata. Kutsun kõiki neljapäeval, 28. märtsil kell 19 rahvamajja naabrivalve liitumiskoosolekule. Tule ise ja kutsu naabri naaber ka kaasa!

*vastavalt 1 kuritegu iga 27 ja iga 56 elaniku kohta.

Marko Kiisa"