Turvalisus – meie ühise tegutsemise tulemus

29.01.2016

Naabrivalve liikumine sai Eestis alguse 2000 a., kui loodi MTÜ Eesti Naabrivalve. Viieteist aastaga on üle Eesti moodustatud 567 naabrivalve piirkonda 11545 liitujaga. Nõmmel on seni moodustatud 27naabrivalve sektorit. Viimasel ajal on Nõmmel toimunud mitmeid vara-vastaseid kuritegusid ja sellest ka kasvav huvi naabrivalve tegevuse vastu. Inimesed on hakanud üha rohkem tunnetama vajadust kaitsta oma vara ja elada turvalises piirkonnas. Naabrivalve pakub selleks ideaalseid tingimusi ja on odavaim turvalisuse tõstmise viis.

Naabrivalve eesmärk on tõsta turvalisust kodus ja lähiümbruses elanike endi aktiivse tegutsemise tulemusel. Ühisesse tegevusse kaasatakse naabrid, politsei, kohalik omavalitsus ja naabrivalve.

Hooli, märka, reageeri

Naabrite koostöö on piirkonna turvalisuse nurgakivi, mis toimib põhimõttel: hooli, märka, reageeri. Naabrivalve abil on lihtsam naabritega tuttavaks saada ja niimoodi on kergem märgata võõrast tegevust. Naabrivalve plakatid ja kleebised eristavad teie piirkonda ning teevad teie tegevuse nähtavaks ka teistele. Loodud piirkondade sektori vanematega vesteldes ilmneb, et juba naabrivalve plakatite ülesseadmine loob turvalisema keskkonna. Naabrivalve aitab kaasa ka naabrite omavahelisele suhtlusele. Esmane on hoolivus oma naabrite suhtes. Kui sina aitad naabrit, aitab tema sind !

Kuidas liituda ?

Naabrivalvega alustamise eelduseks on kogukonna huvi turvalisuse parandamise vastu. Naabrivalve tutvustamist võib teha linnaosa üritustel, ühistute koosolekutel või lihtsalt kutsuda naabrid oma koduaeda. Vajadusel tuleb ka naabrivalve ühingu inimene tegevust tutvustama.

Valida tuleb tulevase sektori vanem, kes esindab liikmeid koostööpartneritega suhtlemisel. Naabrivalve sektor saab alguse ühingu ettevalmistatud koostöölepingu sõlmimisega. Sektori liikmed saavad infomapi vajalike kontaktide ja abimaterjalidega. Samuti saab sektor vajaliku arvu infotahvleid ja kleebiseid.

Liitumistasu on 1 euro korteri/majapidamise kohta ja aastamaks samuti 1 euro. Juriidilise liikme, näiteks lasteaia, korteriühistu liitumine ja aastamaks on 10 eurot.

Naabrivalve on välja töötanud teenuse üksi elavate või suure osa päevast üksi kodus olevate inimeste jaoks, kes võivad õnnetuse korral jääda hätta abi kutsumisega. Täpsem info selle kohta on naabrivalve kodulehel: häirenupp. Naabrivalve.ee.

Mõtle juba täna, kuidas teil endil on võimalik koos naabritega kodu ja koduümbrus turvalisemaks muuta. Sõbralik naeratus ja tere ütlemine olgu esimene samm, et muuta piirkond, kus elate, tõeliseks koduks.

Selleks vajalikku infot ja abi saab naabrivalve kodulehelt.


Jüri Siim
Eesti Naabrivalve maakondlik arendusjuht