Rahva omakaitse – ligi 60 Vanamõisa elanikku kordamööda öises patrullis

08.01.2013
Novembrikuu varahommik. Pime kui põrgus. Külamees on kogemata üleval ja viskab juhusliku pilgu aknast põllule. Seal käib hommikutunde arvestades kohatu liiklus. Sõiduauto sappa köidetud ATV kimab lund kahte lehte loopides mööda põldu. 

Külamees võtab telefoni, helistab naabrile. See omakorda teisele ja kolmandale. 

Selgub, et ühel neist on tõesti ATV asemel garaažis tühi koht. Edasi käib kõik nagu B-kategooria põnevusfilmis. Külamehed tormavad välja, kohalikke olusid hästi tundes peilivad üsna ruttu välja pätipoiste positsiooni ja mõne aja pärast ulatatakse nood politseile üle. Üks kohalolijatest saab kaagid ka filmilõigule ja see levib internetis kulutulena. Inimesed on pöördes. Selgub, et vargusi, millest politseidki pole teavitatud, on külas juhtunud juba mitmeid. Ärksamad mehed kutsuvad kokku koosoleku, koguneb ligi 150 inimest. Kohalikud külapeod pole kunagi nii rahvarohked. Teema põletab. 

 
Abstraktsevõitu turvatundest, et politsei aitab ja turvafirma patrullib, tundub väheks jäävat. Külavanem Tarvo Vau hakkab värbama vabatahtlikest komandot, et öisel külal oma jõududega pilk peal hoida. Oma jah sõna annavad ligi poolsada kogukondlast, neli naishingegi nende seas. Täidetakse abipolitseinikuks saamise taotlusvorme. Rahva omakaitse alustab täiskäigul. 

Päev hiljem, õieti öö hiljem, patrull alustab. Igal ööl võtab valvekorra üks inimene. Telefon näpus ja eraldusmärgid autouksel (igaüks sõidab oma autoga ja silt käib käest kätte) sõidetakse öö läbi mööda piirkonda - silm on peal põhiliselt Vanamõisal ja osaliselt Allikul. 

Võtad pättidelt anonüümsuse 

Ega omakohut pidada pole sellisel kodanikualgatuslikul liikumisel õigust. Mida saab siis üldse teha? Külavanem Tarvo sõnul on oluline olla nähtaval ja reageerida. „Kui ikka näed juba kolmandat korda mingit võõrast masinat külast läbi sõitmas, siis tuleb ligi minna ja tere öelda. Käsi väänata ei saa, aga oluline on anda signaal, et anonüümsus on kadunud, nägu on nähtud," arvab Tarvo. Kui nüüd mõned külamehed abipolitseiniku paberid ära teeksid, siis neil on õigus ka dokumente kontrollida. Ja omad mehed on ju maksimum 5 minuti kaugusel, samal ajal, kui näiteks politsei laekumine võib võtta tubli pooltunnikest. 

Mitte ainult jaht kurikaeltele 

Nüüd on patrull ligi kuujagu päevi öösiti väljas olnud. Midagi hullu ega kuritegelikku õnneks juhtunud ei ole. „Ega see pättide püüdmine ei olegi esmatähtis. Teinekord aitad kellegi tuisuvaalust välja. Või viskad rongijaama suunduja autoga kohale, nagunii ju ise liikvel. Mis iganes abi võib kaaskodanikul vaja olla," laiendab Tarvo naabrivalve piire.
Vanamõisas elab kokku ligi 300 inimest. See on juba nii suur seltskond, et kõik kõiki enam ei tunne. „Selleks tegelikult ju kogukond ongi, et üksteist aidata. Eks see, et vargad meil nii vabalt tegutsesid, näitas ka kogukonna nõrkust. Inimesi on palju külla juurde elama asunud ja enam üksteist väga ei tunta. Vanasti tunti oma inimesi..." ütleb külaelanik Eero Kaljuste. 

Tarvo käib nüüd, nagu ta ise nimetab, nagu jonn majast majja, tutvustab patrulliprojekti ja kogub kontakte. Tahab saada igast majapidamisest kontaktid patrullilisti, et oleks täielik ülevaade elanikkonnast. Loodab öiste valvajate sekka saada vähemalt kolmandiku külarahvast. „Kõik piirkonna elanikud, kes soovivad oma kodukoha turvalisusele kaasa aidata, võtke julgelt ühendust minuga telefonil 5017742 või e-postil tarvo@wau.ee. Praeguse 60 inimesega tuleb üks patrulliöö kahe kuu peale, see ei ole midagi hullu, aga meid võiks veel tublisti rohkem olla," kutsub Tarvo üles liituma neid, kes veel aktiivselt Vanamõisa naabrivalve liikumises ei osale. 

Eeldab kohalikku initsiatiivi 

Vanamõisa patrull liigub kindlaksmääratud marsruudil. Vanamõisa omad on valmis oma kuu aja pikkust kogemust jagama ja kõne alla võib tulla isegi piirkonna laiendamine, kui on olemas kusagil kohalik initsiatiiv. „Näiteks Koidu küla jäigi välja, sest seal oli ainult paar-kolm aktiivset inimest ja seda on vähevõitu," teab Tarvo. Kui tuleks näiteks öine kõne Kiia külast, siis sellele jääks praegu ilmselt reageerimata, prioriteet on siiski oma piirkond. 

Sellise turvavõrgustiku loomine kohalikul tasandil ei ole mingi raketiteadus. Ohverdada üks magamata öö kahe või kolme kuu peale, ei rebi samuti tükki küljest. Aga uni on see eest neil teistel öödel palju turvalisem.
_________________________________________________
VANAMÕISA NAABRIVALVE PATRULLI TELEFON 57 50 1111
Helistada võib ükskõik millise murega kartmata, et põhjus on tühine. Olgu selleks kahtlane sõiduk/isik või teie majapidamises, on tekkinud ohtlik olukord (näiteks veeavarii, välisuks ei sulgu, olete eakas ja tunnete ennast halvasti, jäite rongiga koju tulles pimeda peale).

Allikas: Delfi.ee