Maanteeameti liiklusohutuse kampaania

30.08.2010

September on linnaliikluses väga ohtlik, kuna linnatänavad täituvad lastega, kes suvel maal vabamalt ja ilma valgusfoorideta ringi on harjunud lippama ning taas linna sattudes kiiresti ümber ei suuda harjuda. Samas suureneb tunduvalt liiklustihedus ja paraku näitab statistika, et üle 80 protsendi juhtidest peab sõidukiiruse ületamist 10 km võrra aktsepteeritavaks. Need üleliigsed 10 kilomeetrit tunnis võivad aga eriti septembrikuus saada nii mõnelegi noorele koolijütsile saatuslikuks.

Seetõttu ongi Maanteeameti liiklusohutuse kampaania sihtgrupiks nii autojuhid kui koolilapsed, kes sõlmivad omavahel "Liiklusrahu" lepingu:
Autojuhid lubavad liigelda äärmiselt ettevaatlikult ja vähendada tänavatel oma liikumiskiirust. Õpilased aga lubavad minna alati õigest kohast üle tee ja olema sõiduteed ületades tähelepanelikud. Ikka selleks, et algaval kooliaastal kõik õhtuks turvaliselt koju jõuaksid.
 
Kampaania avalöögiks on augusti lõpus lastevanematest autojuhtide ja kooliõpilastest jalakäijate vahel sõlmitav “Liiklusrahu” leping, mille alusel antakse lubadus ettevaatlikult liigelda – lapsevanemad tõotavad autoga linnas mitte kiirust ületada ja lapsed omakorda alati õigest kohast üle tee minna. Oluline osa on ka täiskasvanud jalakäijatel, kes lastele sõidutee ületamisel liiklusreegleid täites eeskujuks on. Liiklusrahu sõlmitakse proua Evelin Ilvese toetusel, sõlmimisest võtavad osa ka Maanteeameti peadirektor ning Politsei- ja Piirivalveameti peadirektor.
 
Seda lepet ei sõlmita formaalsuse pärast ega jäeta kabinetiriiulile tolmama. Igaüks meist, kes arvab samuti, et tegelikult oleks mõistlik ja tore, kui kõik liiklejad õhtuks turvaliselt koju jõuavad, saab ühineda Liiklusrahuleppega siin samas veebilehel. Ja kui juba lubadus kord antud, tuleb sellest ka kinni pidada.
 
Liiklusrahuga käib kaasas ulatuslik meediakampaania. Teleklippides avatakse probleemi olemus ning kutsutakse üles lepinguga ühinema. On olemas eraldi meeldetuletavad teleklipid, mis koputavad lastevanemate ja koolilaste südametunnistusele.
 
Välireklaamidelt peaks autojuhtideni jõudma eelkõige sõnum, et linnas kiiruse ületamine pole mõistlik tegu. Koolilastele, aga ühtlasi ka kõigile jalakäijatele suunatud reklaamid on paigutatud linnakeskkonda selliselt, et nad näeksid sõidutee ohutu ületamise meeldetuletust kõnniteel liikudes ja ühissõidukile minnes.
 
Raadioreklaamidest on autojuhtidele mõeldud reklaamid planeeritud eetrisse eelkõige siis, kui juht parajasti autoroolis istub, ning jalakäijatele suunatud reklaamid tuletavad kokkulepet meelde ajal, kui kogu pere on ühiselt kodus.
 
Kui Sina, hea inimene, arvad samuti, et 2010. aasta septembrikuu võiks olla linnaliikluses ohutu; kui Sa arvad, et saaksid jätta kiiruse ületamata ning läheksid alati õigest kohast üle tee, siis ole kena ja ühine Liiklusrahu leppega siin samas veebilehel. Vaid ühiselt tegutsedes ja omavahel kokku leppides saame tagada selle, et kõik – nii suured kui väikesed liiklejad – õhtuks turvaliselt koju jõuaksid. Sest Liiklusrahu kohustab!
 
Vaata lisa ja liitu liiklusrahuga http://www.liiklusrahu.ee
 
Allikas: Maanteeamet