Harjumaa eakad saavad hädaabinupud

17.02.2010

Eesti Naabrivalve ühing ja Põhja-Eesti Päästekeskus alustavad koostööprojekti. 
 
Põhja-Eesti Päästekeskus ja MTÜ Eesti Naabrivalve on Euroopa Sotsiaalfondi toetusel käivitanud projekti, mille käigus paigaldatakse kümnele Harjumaa eakale aastaks mobiilsidel tuginev valvesüsteem.
 
Projekt „Vabatahtlikel baseeruva tugiteenuse arendamine hajaasustuses” seisneb Saue, Kiili ja Kernu valla kaugemates külades üksi elavatele eakatele mobiilsidel tugineva valvesüsteemi – suitsuanduri ja hädaabinupu – paigaldamises. Tulekahjust või hädaabinupu häirest annab vabatahtlikule, kelleks võib olla lähim naaber või aktiivne külakogukonna liige, teada mobiilile saabuv sõnum. Õnnetuse teatele peab vabatahtlik reageerima vähemalt kümne minutiga, et selgeks teha häire põhjus ning vajadusel abi anda ja/või kutsuda.
 
Tänaseks on valvesüsteem paigaldatud kahele eakale kümnest. Projekti juhi Mare Kärneri sõnul on esimene tagasiside olnud positiivne: “Esimene valvesüsteem on Saue vallas käigus olnud juba neli nädalat. Vanem mees, kelle koju süsteem on paigaldatud, on öelnud, et pole juba pikka aega nii rahulikult maganud kui nüüd, teades, et vajadusel reageerib tema hädaabi
teatele kaks vabatahtlikku.”
 
Projekti eesmärk on kiirendada õnnetuste avastamist ja luua turvalisem ja elukeskkond piirkondades, millest professionaalne abi (päästeteenistus, kiirabi) on kaugel. Aastase katsetus- ja uuringuperioodi jooksul ja selle järgselt hinnatakse süsteemide toimivust ning analüüsitakse üle-eestilise rakendamise võimalusi.
 
Projekti „Vabatahtlikel baseeruva tugiteenuse arendamine hajaasustuses“ toetab Euroopa Sotsiaalfond 405 000 krooniga, millest 10% omafinantseeringut katab Põhja-Eesti päästekeskus.
 
Esimene projekti avalikkusele tutvustav infopäev leiab aset täna, 17. veebruaril, kell 13-17 Viikingite külas (Saula küla, Kose vald, Tallinn-Tartu mnt 29. km).
 
Lisainfo:
Mare Kärner
MTÜ Eesti Naabrivalve
Tel.  56 656 667
 
Helen Kuuseoja
Põhja-Eesti Päästekeskus
Avalike suhete büroo pressiesindaja
Tel.  53 359 153