Meeldetuletus: autosse ei tohi jätta oma asju nähtavale!

20.10.2009

Paar päeva tagasi oli Tallinnas Pirital juhtum, kus last lasteaeda viiva ema autost varastati käekott. Sel ajal, kui ema last rühma viis, löödi sisse küljeaken ja võeti istmel olnud käekott kaasa, kokku ajakulu vähem kui minut. Ei lugenud see, et läheduses toimetas kojamees ja liikus lapsevanemaid, kes ka hommikul lapsi lasteade tõid. Ehk siis vargad muutuvad järjest jultunumaks ja nahaalsemaks.
Sellest on ikka ja jälle räägitud, et autosse ei tasu jätta oma asju, navigatsiooniseadmeid, isegi istmel vedeleva tühja kilekoti pärast on klaas katki löödud. Varguse ärahoidmiseks ei aita muud, kui et kogu oma varandus tuleb alati autost kaasa võtta, isegi, kui lahkute vaid hetkeks. See on ebamugav ja tülikas, aga midagi pole teha. Päevasel ajal võib ehk asju hoida ka auto pagasiruumis, silma alt ära, kuid ööseks ei ole see ohutu koht.
Paraku ei õnnestu absoluutselt iga kord kuritegu ära hoida, kuid alati on võimalik kuriteo toimepanemine võimalikult raskeks teha. Autodest varguste puhul ongi üks abinõu mitte jätta omi asju autosse nähtavale. Auto parkimisel jätke sõiduk hea nähtavuse ja valgustusega kohta, see vähendab tublisti tõenäosust, et varas rahulikult pimedas ja nurga taga oma kuritegu toime panna saab. Iga takistus tekitab vargale vähem või rohkem probleeme ning aeg, mis kulub kuriteo sooritamiseks, suurendab ohtu vahele jääda. 
Üks kaubikuomanik otsustas vargaid eemale peletada sildiga: „Selles kaubikus ei hoita tööriistu! Klaasiteeninduse kuldklient.“ Selle kurbnaljaka näitega tahame öelda, et kasutatakse igasuguseid abinõusid pättide eemale peletamiseks ja mõelge teiegi selle üle, mida teha, et vargad teie varani ei jõuaks!

Eesti Naabrivalve ühing