Kas helkur on olemas?

13.10.2009
Hea naabrivalve liige!
 
Igal aastal sügise saabudes on päevakorral helkurite kasutamise teema. Asjata ei räägita helkurist kui odavaimast elukindlustusest, sest tõepoolest helkuri kandmine aitab autojuhil märgata jalakäijat oluliselt varem ja seega jõuab ta õigeaegselt reageerida ja võimalikke ohtlikke olukordi ära hoida.
 
Ma usun, et helkuri vajalikkuse üle ei kahtle keegi, nüüd lihtsalt tulebki enda ja oma pereliikmete üleriided üle vaadata ja helkur(id) riiete külge kinnitada. Helkur peab olema riietele kinnitatud nii, et see on nähtav nii eest, tagant kui ka küljelt. Meie kaubandusvõrk pakub väga erinevaid helkureid – haaknõelaga kinnitatavaid, takjapaelaga helkurribasid  või siis õmmeldavat helkurmaterjali – nii et igaüks peaks leidma sobiva. Helkuri pakendilt saate üle kontrollida, kas tegemist on sertifitseeritud helkuriga, seda näitab sertifikaadi number EN13356. Kui teil on kahtlusi helkuri töökindluses, siis kontrollige üle, auto lähitulede valguses on helkur nähtav juba 130 -150 meetri kauguselt.
 
Kui juhtub, et helkur ei helgi, siis andke palun meile sellest teada, saame ühendust võtta Maanteeameti ja Tarbijakaitseametiga ning anda infot kauplusest, kus müüakse mittekvaliteetseid tooteid. Kui räägime, et helkur võib päästa pimedas inimese elu, siis peab helkur olema kvaliteetne.
 
Ja aeg-ajalt tasub jälle üle vaadata, kas helkurid on ikka riietel küljes, sest need kipuvad mõnikord ära kaduma. Kõige kindlam on helkuri pael kinnitada luku või nööbi külge, on helkureid, mida saab tasku külge kinnitada näiteks magneti abiga. Helkurvest, taskulamp võiks olla olemas ja kasutuses, kui liigute pimedal ajal valgustamata teedel. 
 
Meedias räägitakse seadustest ja trahvidest, mis peaks inimesi motiveerima helkurit kandma.   Karistusehirmust kõrgemal peaks ikka olema soov elada ning teha kõik endast oleneva, et autojuht teid tee ääres märkaks. Ja seda nii linnas, maal või maantee ääres. Tänavavalgustuse olemasolu kindlasti parandab nähtavust, aga helkur veel täiendab seda.
 
Niisiis, nüüd kui kiri loetud, kontrollige, kas helkur on teie ja teie pereliikmete riietel olemas!
 
 
 
Ohutut liiklemist!
Eesti Naabrivalve ühing