Naabrivalve teeb elu turvalisemaks

20.07.2008

Naabrivalve on mittetulundusühinguna tegutsenud Eestis kaheksa aastat, Lääne-Virumaal on praeguseks üksteist naabrivalvesektorit, kus püütakse oma üleaedsete elamistel silm peal hoida.

Naabrivalve töö koordineerimine käib projektipõhiselt, tänavu juunist detsembrini on Lääne-Virumaal koordinaatoriks Lii Kaljuvee, kes oli pool aastat ametis ka 2005. aastal.

«Tol ajal võtsid huvitatud inimesed ühendust just nendest piirkondadest, kus äsja oli midagi kuritegelikku juhtunud. Moodustati mitu naabrivalvesektorit. Nüüd tahaks sama tööga jätkata, ning kui kutsutakse, siis tulen hea meelega naabrivalvest rääkima nii külapäevadele kui korteriühistute koosolekutele,» rääkis Lii Kaljuvee.

Ühe naabrivalvesektori moodustamiseks on külas vajalik vähemalt kuue ja korterelamus kümne majapidamise osalus.

«Naabrivalvepiirkondades on kuritegevus vähenenud. See ei nõua sekkumist oma elu ja tervisega riskides ning samas saab oma piirkonna konstaabliga paremini tuttavaks,» lisas Kaljuvee.

Rakvere Moonaküla naabrivalvesektori vanem Jüri Eljas ütles, et nemad otsustasid end ametlikult organisatsiooni liikmeks vormistada 2006. aastal.

«Käisin kaksteist naabriperet läbi ja otsustasime asja ära teha. Nüüd on plaanis liita veel kaheksa majapidamist ja moodustada kaks kümneliikmelist naabrivalvesektorit,» rääkis Eljas, kes on seda meelt, et Eestis on naabrivalve toiminud omal moel juba ajast aega.

«Praegu on hea see, et kõigil sektori liikmetel on teiste telefoninumbrid olemas, ja kui midagi kahtlast märgatakse, helistatakse kohe. Enne ametlikku vormistamist oli meil paar juhtumit, kus märkasime midagi kahtlast ja teatasime politseisse, kuid kohale ei tuldud. Nüüd, kui lepingupartner on ka politsei, peaks konstaabel kohale tulema. Aga seni ei ole seda õnneks vaja läinud,» lisas Eljas.

Naabrivalve eesmärk on vähendada piirkonnas anonüümsust ja olla abiks oma naabritele. Leping tähendab eelkõige abi ja teavet ühise töö korraldamiseks naabrivalvesektori, MTÜ Eesti Naabrivalve, kohaliku omavalitsuse ja politseiprefektuuri vahel.

Ühing annab välja ka infomaterjale, premeerib kord aastas aktiivsemaid naabrivalve sektoreid, korraldab naabrivalve sektori liikmetele turvalisusealaseid tasuta koolitusi. Eesti Naabrivalvel on lepingupartnereid, kelle tooteid ja teenuseid saavad naabrivalvega liitunud osta soodustingimustel.

Naabrivalve raames on algatatud mitmesuguseid tegevusi: mõnes sektoris liigub regulaarne naabrivalve patrull, teises korraldatakse igal suvel noortele vaba aja tegevusi ja kolmandas peetakse koristustalguid.

Naabrivalve ühingu tegevust Lääne-Virumaal toetab Avatud Eesti Fond vabaühenduste fondi vahendusel.

Infoallikas: Virumaa Teataja