• Uudised
Naabrivalve toodab hoolivust
02.05.2000
Olgugi et loodud sai esimene ametlik naabrivalverühm, tegutseb Nõmmel paljudes piirkondades naabrivalve tegelikult juba ammu. Paljude väikeste ja vaiksete tänavate elanikud tunnevad oma naabreid niikuinii ning mis tahes kahtlasele tegevusele tänaval või naaberaedades reageeritakse otsekohe. Samas on hulk piirkondi, kus inimesed vajavad taganttõukamist suuremaks tähelepanuks ja hoolivuseks ümbritseva suhtes ning selgitustööd, mida naabrivalve endast kujutab.
Naabrivalve võti peitubki selles, et inimesed ei suhtu ükskõikselt, kui näevad muidu vaiksel kodutänaval või trepikojas kahtlast seltskonda või muud tavatut, vaid teatavad kahtlust äratanust naabritele ja/või politseile. Naabrivalve äärmuslikum võimalus on ühine patrullimine, kuid eeldatavasti läheb Nõmmel seda vaja vaid mõnes üksikus piirkonnas.

Pigem aitab juhuslikke kuritegusid ennetada see, kui väheneb inimeste ükskõiksus ümbritseva suhtes ning kurikaelte seas levib informatsioon, et sellesse või teise paika ei maksa sigatsema minna, sest seal on eriti tähelepanelikud elanikud, mistõttu vahelejäämine on tagatud.

Kindlasti on Nõmmel veel piirkondi, kes tahaksid naabrivalvesektoriks formeeruda, et saada edasist abi linnaosavalitsuselt ja politseilt. Algatus ühineda kaitsma oma naabreid ja ümbruskonda peaks tulema elanikelt endilt. Sellest võib teada anda Nõmme linnaosavalitsusele või Lõuna politseiosakonnale. Üksteise vara kokkuleppelise jälgimise korraldamine eeldabki ennekõike naabritevahelist kokkulepet; alles siis saavad omavalitsus ja politsei nõu ja jõuga appi tulla. Nõmme linnaosavalitsuses on naabrivalvega ühinenuid ootamas kleepsud, mis teavitavad, et nende kodumaja seisab naabrivalve all.

Peale eramajade saab naabrivalvet rakendada korrusmajades. Kõik algab elementaarsetest turvanõuetest. Näiteks peaks trepikojal kindlasti olema lukustatav välisuks ning ühe-trepi-inimesed võiksid üksteist vähemalt nägupidi tunda. See on eelduseks, et kahtlasi võõraid tähele pandaks ning nende pahategusid saaks ära hoida.

Linnaosavalitsusele on kuritegevuse ja kõikvõimalike korrarikkumiste vähendamine Nõmmel äärmiselt oluline, kuid selle teostamiseks läheb vaja kõigi nõmmelaste kaasabi – teie hoolivust, ükskõiksuse minetamist. Naabrivalve on selle eesmärgi saavutamisel üpris tõhus vahend.
›› Vaata kõiki uudiseid | ›› Vaata arhiivi