• Uudised
Eesti Naabrivalve ja Eesti Energia s?lmivad koostöölepingu
16.08.2001
Eesti Naabrivalve sõlmib reedel koostöölepingu Eesti Energiaga, et pingelangusest piiksumisega teatavate andurite abil aidata kiiresti avastada kaablivargusi Lõuna-Eesti piirkonnas ja takistada nii kurjategijate askeldamist.
“Paneme naabrivalvesektoritesse üles 30 andurit, mis hakkavad tööle voolu kadumisel. Muidu maal öösel kaablivargust ei märka, sest inimesed magavad,” rääkis Eesti Naabrivalve juhatuse esimees Tarmo Vaik EPL Online’ile.

Eesti Energia pressiesindaja Kaie Saare sõnul puudutab projekt kogu Eestit ja selle eesmärk on võidelda nii elektriliinide, kaablite kui ka arvestivarguste vastu. “Üks must kast pannakse kodus pistikupessa. Kui midagi vahepealt ära varastatakse ja pinge ära kaob, hakkab andur häält tegema. Loomulikult on inimesed nõus niimoodi kodust valvama, kui nende piirkonnast on 3-4-5 korda liinid ära varastatud, täpseid piirkondi me ei avalda,” ütles Saar.

Vabatahtlikult liinivalvesse asuvad perekonnad saavad Eesti Energialt ka ööpäev läbi töötavad häirenumbrid, kuhu anduri piiksumise korral helistada. “Igas piirkonnas on meister, kohe saavad vargusest teada ja kohale tulla ka turvafirma või politsei,” kirjeldas Saar.

Eesti Energia esindaja hinnangul on mängus mõlema poole kasu. “Maal peetakse ikka loomi ja kui majapidamises on lehmi rohkem kui paar, siis ei suuda keegi neid elektrita ära lüpsta. Ka toidu ettevedamine toimub praegu elektri abil. Rääkimata sellistest tavalistest asjadest nagu külmkapid, telekas ja raadio, mis elektrit vajavad,” osutas Saar.

Kui veel kevadel pandi nädala jooksul Eestis toime 10-20 liinivargust, siis näiteks eelmine nädal oli Eesti Energiale vargushäirete poolest rahulik. Varguste hulka on Saare sõnul aidanud vähendada sularahaga arveldamise keeld ja seadusemuudatus, mis ei luba alumiiniumjuhtmeid kokku osta

Möödunud aastal tekitasid liinivargad Eesti Energiale kahju enam kui 34 miljoni krooni ulatuses. Tänu viimase aasta jooksul vastu v?etud ja kehtima hakanud seadusemuudatustele on varguste hulk viimastel kuudel küll vähenenud, kuid nii juunis kui ka juulis jäid paljud majapidamised Eestis varguse t?ttu ilma elektrita, teatas Eesti Energia.

Eesti Energia on saanud vargustest viimase kahe kuuga üle miljoni krooni kahju.
›› Vaata kõiki uudiseid | ›› Vaata arhiivi