• Uudised
Kümneaastane detektiiv paljastas autoärandajad
15.05.2002
Kahtlane auto maja ees

“Ma ei tohtinud välja minna ja vaatasin aknalt, mida õues tehakse,” räägib Maria-Helena, kes oli sunnitud emadepäeva õhtul kodus istuma ja seda petliku kevadilmaga saadud kerge külmetuse pärast.

“See auto hakkas kohe silma! Varem pole siin olnud. Parkis viltu.”

Sestap hakkaski tüdruk märkmikulehele oma tähelepanekuid kirja panema: Auto 683 TDP. Tumepunane. Imelike inimeste käes. Venelased, purjus. Ei puutu oma kätega autot - jope käise äärega või kinnastega. Pealegi läks mitu korda teise auto vastu.

“Noh, kui ta uksi lahti tegi, siis läks mitu korda vastu kõrval seisnud meie naabrinaise autot,” selgitab väike detektiiv viimast sissekannet. Et purjus, seda oli kõnnakust näha. Et venelased, seda kuulis ta lahtisest aknast.

Maria-Helena politseinikust ema kinnitab, et tütar teeb kahtlaste asjade kohta alatasa märkmeid ja seda täiesti omapäi. “Neid on tal kõik kohad täis. Ta lihtsalt on tohutult tähelepanelik,” kinnitab ema. “Ja fantastilise numbrimäluga!”

Ainult tänu Maria-Helena meelde jäetud autonumbrile saadi kätte näiteks Tartus nende pere autole otsa sõitnud ja sündmuskohalt põgenenud tegelane.

Tallinnas on tüdruku tähelepanelikkus aidanud aga tabada kioskivargad. Kui täiskasvanud oletasid, et päise päeva ajal luugist kätt sisse küünitav inimene võib olla vitriinis asju kohendav putkaomanik, siis jäi tüdruk enesele kindlaks: “Ei ole! Need on vargad!”

“Saatsime patrulli. Olidki vargad,” tunnistab ema.

Kui pühapäevaõhtune askeldamine koduakna all oli tüdrukus juba piisavalt kahtlust äratanud, kutsus ta toimuvat vaatama ka ema ja isa.

Auto ei olegi varastatud?

“Neid oli kokku neli inimest,” mäletab ema. Üks paistis olevat ärandaja, kes esitles töö tulemust - näitas pakiruumi, tegi uksi lahti. Teine vaatas auto üle ja patsutas heakskiitvalt õlale. Ülejäänud kaks ootasid rohelise Mercedese juures, millega nelik lõpuks ära sõitis.

Korravalvurist ema telefonikõne politsei juhtimiskeskusse jahutas aga ärandajate tabamis-õhinat. Tolle numbriga auto ei olegi tagaotsitav!

“Kes teab, võib-olla näitas mees äsja ostetud autot sõbrale?” püüdis detektiivide pere nähtut enda jaoks põhjendada.

Püüdis, kuid hinge jäi ikka rahutus.

Tegelikult oli asi aga lihtsalt selles, et tumepunase Audi omanik Erki polnud veel sõbraga Tabasalust piknikult tagasi jõudnud ega oma auto kadumist avastanud.

Ikkagi varastatud!

“See on väga tühi tunne,” kinnitab autoomanik masendust, mis teda pühapäeva õhtul pärast kella 9 sõiduki kadumist märgates tabas.

“Algul ei uskunud silmi. Vaatasin ringi - ehk parkisin auto mujale?” meenutab Erki.

Juhuslikult aknal istunud vanem naine kinnitas aga Audi kadumist. Mõnda aega trepil passinud noormees oli ühel hetkel autosse istunud ja sellega ära sõitnud, nagu olekski see tema oma. Et kõik käis kähku ja loomulikult, ei osanud memm toimuvas kuritegu aimatagi.

“Õhtul politseis avaldusi täites ja neid ametnikke vaadates kaotasin küll lootuse. Ega siit midagi tule...” tunnistab Erki.

Noore detektiivi emale ei andnud aga maja ees seisev kahtlane auto rahu. Ja esmaspäeva hommikul oligi see juba varastatute kirjas.

“Uskumatu!” rõõmustab Erki, kellele politsei teatas järgmisel hommikul kell 8.30, et sõiduk on leitud. Mees lubab auto varaste käest päästnud tüdrukuga kindlasti ühendust võtta.

Autojälitajad on aga seoses Audi ärandamisega juba vahistanud varemgi varguste eest karistatud 35aastase Andrei. Kinnastatud kätega vahetut ärandajat aetakse veel taga.

“Tahan saada uurijaks!” tunnistab Maria-Helena, et sportlaseks saamise soov on tänu õnnestunud detektiivipraktikale juba unustatud.
›› Vaata kõiki uudiseid | ›› Vaata arhiivi