• Uudised
Politsei tabas tänu pealtnägijale varguses kahtlustatava otse teolt
05.07.2002
Parasjagu kõrvalmaja juures asunud patrull jõudis sündmuskohale viie sekundiga. Politseinikud märkasid maja viimase korruse verandal meest, kes omakorda mundrimehi nähes kükitas enda varjamiseks maha.

Üks patrulli liikmetest jäi toimuvat jälgima akende alla, teine sisenes koos kohale kutsutud lisapatrulliga majja. Hoonesse sisenemisel selgus, et trepikoja uks oli lukustatud. Lähemal vaatlusel märkasid politseinikud, et ukse avamise koodiaparaadi sagedase kasutamise tõttu olid vastavad nupud väga kulunud. Kulunud nuppudele vajutades uks avanes ning politseinikud pääsesid võimalikku kuriteopaika.

Viienda ja kuuenda korruse trepikmademel nägid politseinikud istumas kaht meest, kes oma varahommikust viibimist võõras majas põhjendasid sellega, et nad tahtsid lihtsalt seal suitsu teha. Politseinikud panid tundmatutel meestel käed raudu ja suundusid maja viimasele korrusele.

Selgus, et tõenäoliselt oli varas katusele läinud luugi kaudu, mille ees olevate raudtrellide lukk oli läbi saetud. Koheselt suundusid ka politseinikud katusele, kust nägid 9.korruse rõdul kükitavat meest, kelle jalge ees lebas suur spordikott. Oma viibimist võõra korteri rõdul ei osanud mees põhjendada muuga, kui et ta oli seal niisama.

Politseinikud panid katusele tagasi roninud mehel käed raudu ja viisid siis kõik kolm kinnipeetut operatiivautode juurde. Enne, kui masin sõitma hakkas, märkas politseinik, et üks kinnipeetutest, rõdul olnu, püüab väikese klambri abil käeraudu avada. Koheselt vaadati üle ka teised kaks kinnipeetut, kelle juurest leiti samuti vastavad “erivahendid”. Kõik kolm paigutati edaspidiste intsidentide vältimiseks eraldi operatiivautodesse ning toimetati Lõuna Politseiosakonda.

Tehti kindlaks, et võõra maja koridori olid suitsupausi tegema läinud tallinlased Dmitri (s 1976) ja Oleg (s 1972). Rõdul oli aga narvalane Aleksei (s 1970), kelle suurest spordikotist leiti veel hulgaliselt mahukaid musti prügikotte ja mitmeid muukimiseks vajalikke tarbeid, näiteks kruvikeeraja ja näpitsad.

Varem varavastaste kuritegude eest karistatud Aleksei tegevuse lähemaks uurimiseks alustati kriminaalmenetlust Kriminaalkoodeksi selle paragrahvi tunnustel, mis käsitleb salajast vargust. Politseinikud taotlesid kohtult luba mehe kuni eeluurimise lõpuni vahi all pidada.

“Tänu heatahtliku pealtnägija kiirele reageerimisele pääsesid parasjagu kodust ära olnud inimesed kuriteo ohvriks langemisest. Vaid tänu sellele naisele oli võimalik patrullid koheselt sündmuskohale saata, kuritegu ära hoida ja kahtlustatav tabada,” rääkis Lõuna Politseiosakonna kriminaaltalituse komissar Kristian Jaani.

Komissar andis ka mitmeid soovitusi, mida võiks korterivarguste vältimiseks täita: “Kindlasti peaks igaüks oma majja sisenemisel tähele panema, et tundmatud isikud kaasa ei tuleks. Kaasatulija käest tuleb otsekoheselt küsida, mitmendale korrusele ja kelle juurde võõras läheb. Oma ja ka oma naabri kodukeskkonna turvalisemaks muutmisel on soovitatav võõraid inimesi majja mitte lasta. Kui on lukustatav peauks, siis on väga oluline aeg-ajalt sissepääsu koodi muuta, kuna pikaajaliselt kasutusel olnud nupud on kulunud ja määrdunud. Selline numbrikombinatsioon ei anna varastele pikka peamurdmist. Kõige suurem viga, mida majaelanikud sageli teevad, on sissepääsuks vajaliku koodi kirjutamine ukse kõrvale.”

Varavastaste kuritegude ennetamiseks ja kiiremaks avastamiseks on väga oluline politseinike ja elanikkonna omavaheline tihe koostöö. Palume kõigil, kes märkavad kahtlasi inimesi oma maja lähedal liikumas või salapäraseid pakke transportimas, teatada sellest koheselt politsei tasuta lühinumbril 110.
›› Vaata kõiki uudiseid | ›› Vaata arhiivi