• Uudised
Varas annab endast märku
21.08.2003
Tänapäeval on koduses sidepidamises lauatelefonide kasutamise hulk märgatavalt vähenenud. Seda enam pälvib tähelepanu ootamatult helisev lauatelefon. Veelgi enam – pidevalt esinevad valeühendused võivad tähendada korteri jälgimist. Õige tegutsemisega on võimalik vargus ära hoida ja kurjategija tabada.

Valeühendused olid aastaid tagasi tavaline nähtus ja erilist tähelepanu sellele ei pööratud. Nüüd, mil mobiilside koduses sidepidamises märkimisväärselt populaarsem on, pälvivad lauatelefoni valeühendused ka suuremat tähelepanu. Kui need muutuvad keskmisest sagedamaks tuleks mõelda variandile, et korterit jälgitakse.

Telefoni teel kontrollida, kas korteris on keegi või mitte, on iseenesest väga lihtne. Ka tavalisest aadressiraamatust saab viia kokku korteri ja seal oleva lauatelefoni numbri. Võimalik varas ei pruugi telefoni midagi öeldagi, vaid paneb kohe toru hargile, kui oled kõne vastu võtnud.

Kui on tekkinud kahtlus, et korterit jälgitakse, siis tuleks naabritelt uurida, ega neil ei ole sarnaseid juhtumeid. Samuti tasuks lähemalt uurida, ega ei ole vargil käidud keldrites või ümberkaudsetes autodes.

Paar nädalat tagasi oli Õismäel juhutum, kui järjestikel päevadel umbes samal kellaajal äratasid tähelepanu kaks “valeühendust”. Uurides naabritelt selgus, et ka neil on sarnaseid juhtumeid sel perioodil esinenud. Samuti oli tungitud sama trepikoja keldrisse.

Kuna ka varas ei ole rumal, siis selliseid reetvaid kõnesid palju ei tehta. Pigem proovitakse paari kõnega aru saada, kas majas või trepikojas on keegi pidevalt kodus. Kui telefonile keegi pidevalt vastab, ei ole mõtet oma õnne proovida ja varas suundub mujale.

MTÜ Eesti Naabrivalve juhatuse esimehe Tarmo Vaiki sõnul on selline tegevus varaste seas küllaltki levinud. Põhjus väga lihne – telefoni teel ohvrit kontrollides minimiseeritakse riski vahele jääda.

Kuid mida teha kui keegi on asunud korterit jälgima? Tarmo Vaik soovitab: “Esimeseks sammuks on kindlasti trepikodade lukustamine. Paljudes majades hoitakse päevasel ajal uksed lahti ja suletakse alles ööseks. See on väga vale suhtumine, kuna valdav enamus korterivarguseid pannakse toime just päevasel ajal, kui inimesed tööl on.”

Kui aga kahtlane inimene on juba naabri ukse taga, siis tuleks alati politsei kutsuda. Seejuures ei maksa karta, et kahtlase isiku lahkudes politsei teid valeväljakutses süüdistaks. Kui inimesel on põhjendatud kahtlus, siis on ka alati õigus politsei kutsuda. See, kas antud kahtlusel on ka alust, on politsei töö kontrollida.

Kindlasti ei soovita Tarmo Vaik inimestel endil sekkuda. Kuna suur osa vargustest pannakse toime narkomaanide poolt, kelle käitumine võib olla väga ettearvamatu, siis võivad sekkumise korral tagajärjed traagilised olla.

Pärast politsei kutsumist tuleks sündmuste käiku vaikselt edasi jälgida. Kui aga varas jõuab enne politsei tulekut lahkuda, tuleks kindlasti võimalikult detailselt meelde jätta või üles kirjutada tema välimus, riided, võimalikud eritundemärgid ning lahkumissuund. Kui varas lahkub autoga, tuleks kirja panna ka selle mark värv ja number.
›› Vaata kõiki uudiseid | ›› Vaata arhiivi