• Uudised
Läti delegatsioon tuli õppima Eesti Naabrivalvelt
17.06.2005

Täna lõpetab oma kahepäevase visiidi Tallinna delegatsioon Lätist, mis tunneb huvi Eesti Naabrivalve programmi vastu. Lõunanaabritel on kavas juurutada sarnane süsteem ning seepärast sooviti Eesti kogemusest õppima tulla.

Delegatsioon koosneb peamiselt Läti siseministeeriumi ja Läti Politsei esindajatest. Kahepäevase visiidi raames kohtuti mitmete Naabrivalve piirkondade elanike ning Justiitsministeeriumi ja Eesti Politsei esindajatega.

Delegatsiooni liige, Läti siseministri nõunik Aigars Dabolins, kes on üks Läti suurimaid naabrivalve loomise fänne ja Läti Naabrivalve organisatsiooni asutamise eestvedajaid, selgitab, et vajadus Naabrivalve loomise järele on muutunud Lätis järjest suuremaks. "Inimesed on endale teadvustanud, et lisaks mitmetele varguseid ennetavatele meetmetele on üheks suureks kodu turvalisust suurendavaks abinõuks valvsad naabrid, kes aitavad kaasa sellele, et meie kodu oleks kogu aeg turvaline," räägib Dabolins. "Turvalist keskkonda saame luua vaid mitme osapoole heas koostöös."

Viis aastat tagasi asutatud MTÜ Eesti Naabrivalve juhatuse esimees Tarmo Vaik on veendunud, et igaühe turvalisus sõltub eelkõige sellest, kui palju inimene ise selle nimel tegutseb. "Kui naabrivalve aitab veidigi kaasa hingerahu saavutamisele turvatunde läbi, siis on see ennast juba õigustanud," räägib Vaik.

Hiljuti Eestis, Lätis ja veel kuues Euroopa riigis lukutootja Assa poolt läbiviidud uuringust selgus, et kui eestlastele tähendab kodu turvalisus ennekõike turvaluku olemasolu, siis lätlased peavad oluliseks turvatunde tagajaks signalisatsiooni. "Eesti inimesed on omale küllaltki selgelt teadvustanud turvalisuse vajaduse ja selle, millest kodu turvalisus üldse oleneb," räägib AssaBalt AS turundusjuht Maigi Peeduli. "Erinevalt eestlastest, kes vaatavad lukku kui ühte olulist turvalisuse elementi, on meie lõunanaabritele lukk pelgalt ukse avamise ja sulgemise vahend. Ometi toimub palju vargusi just luku murdmise läbi. Seetõttu on igati tervitatav, et ka lõunanaabrid on hakanud mõtlema kodu turvalisusele laiemalt," lisab Peeduli.

Läti delegatsioon tuli külla Eesti Naabrivalve ja AssaBalt kutsel. Viimaste kahe koostöös toimus hiljuti Balti riike läbiv turvalist eluviisi tutvustav Assa Security Road Show, mis panigi Läti turvaala-inimesi lõplikult otsustama Eesti visiidi vajalikkuses.

Eesti Naabrivalve ja AssaBalt alustasid koostööd möödunud aastal. Assa pakub naabrivalvega liitunutele soodustusi kodu lukusüsteemide turvalisemaks muutmisel.

Eestis on hetkel naabrivalvega liitunud 255 piirkonda, kuhu on kaasatud üle 7000 majapidamise.

AssaBalt AS asutati 1995. aastal Tallinnas Rootsi lukufirma Assa AB tütarfirma ja esindusena Balti riikides. Tänaseks on firma avanud kontorid ka Lätis, Leedus ja Venemaal. Assa AB on 1881. aastal asutatud Rootsi lukutootja, kelle tooteportfellis on lai valik väga erineva kasutusalaga lukke.

›› Vaata kõiki uudiseid | ›› Vaata arhiivi