• Uudised
Nõmmekad tõmbasid varaste heale elule kriipsu
21.09.2005

Kuna varguste arv Nõmmel suviti pidevalt tõusis, algatas politsei mullu koos linnaosa valitsusega kampaania «Hoia oma vara», tänu millele toimub Nõmmel kahe aasta taguse ajaga võrreldes kolm korda vähem vargusi.

«Varguste vähenemise eest tuleb aga tänada peamiselt Nõmme elanikke endid,» rõhutas Lõuna politseiosakonna ülemkomissar Kristian Jaani. «Lisaks igapäevasele politseitööle oli meiepoolne pingutus vaid kampaania väljamõtlemine ning sõnumi edastamine, linnaosa valitsus maksis plakatite trükkimise ning naabrivalve pani õla alla infolehtede levitamisel.»

Nõmme konstaablijaoskonna juhtivkonstaabel Triin Uudeväli pidas MTÜ Eesti Naabrivalve suurimaks abiks elanikelt sektorite vanemate kaudu laekuvat infot.

Agarad elanikud

«Inimesed on pahatihti kaunis lohakad. Unustavad autosse väärtuslikke asju, jätavad väljudes automaki paneeli ära võtmata,» märkis Uudeväli. «Aia najalt viiakse ära labidad ja rehadki, aiakärudest rääkimata. Kui aknad on lahti jäetud, tehakse maja tühjaks väga kiiresti, olgu siis päeval või öösel.»

«Kuigi Nõmme on Tallinna üks turvalisemaid paiku, on sealgi oma probleemid. Vargad kasutavad ära kohti, kust on lihtsam asju kätte saada – tööriistad jäetakse hoovidesse ripakile, aknad ja uksed lahti,» rääkis Vaik. «See näitab inimeste hoolimatust oma vara suhtes.»

Kampaania mõjul helistavad nõmmekad konstaablile iga kahtlasena tunduva sündmuse peale. On olnud ka juhtumeid, kus elanikud on varga ise teolt tabanud ja kinni nabinud.

Nõmmekad on Vaiki hinnangul keskmisest tallinlasest koostööaltimad ning sealt on juba lihtsam samm edasi astuda. «Naabrivalves osalemine on kodanikukohuse täitmine – see tähendab hoida silmad ja kõrvad lahti ja anda toimuvast teada,» ütles ta.

Järgmise sammuna varguste ärahoidmisel nimetas Vaik elanike aktiivsemat kaasalöömist abipolitseinikena. Naabrivalvega on Nõmmel liitunud 550 peret.

Pidev teavitamine

Nõmme eripäraks oli seni varguste hüppeline kasv suvel, mil elanikud jätsid uksed-aknad lahti ja hoidsid muruniidukeid lukustatud kuuri asemel aias, rääkis Jaani. Pidevalt kasvava ja nooreneva elanikkonnaga ning peamiselt eramajadest koosnev jõukas linnaosa meelitas pikanäpumehi nagu meepott kärbseid.

Teavitustööks joonistas kunstnikukäega konstaabel Erkki Roosileht humoorikad plakatid, millel sonides ja habetunud mustade prillidega tegelased majakraami autosse vinnavad või seda üle plangu tänavale loobivad, ning lisatud oli ka ennetussõnum.

›› Vaata kõiki uudiseid | ›› Vaata arhiivi