• Uudised
Põlengutes on hävinud vähemalt 62 ja päästetud 41 hoonet
03.05.2006

Hea sõber!
Loe, imesta ja mõtle...
Tuleohutut kevade jätkumist

PÄÄSTEAMETI TEADE 03.05.2006

Viimase nädala jooksul on Eestis registreeritud 1629 metsa- ja maastikupõlengut, milles on täielikult või osaliselt hävinud vähemalt 62 hoonet. Päästjad on suutnud ära hoida vähemalt 41 hoone mahapõlemise. Tänavu on kulupõlengud nõudnud ka kaks inimelu.

Viimaste päevade arvukad tuleõnnetused on pannud päästeteenistuse valmisoleku tõsiselt proovile. Väljakutseid on tulnud hakata prioritiseerima ning abi korraldama eelkõige neile õnnetustele, kus ohus hooned ja inimeste vara.

Päästeameti päästetööde osakonna juhataja Kuno Tammearu hinnangul annavad päästjad endast viimast, kuid möödunud päevad on toonud situatsioone, mil ka võimete piiril töötamisest jääb väheseks. „Eriti hulluks on olukorra muutnud kuivus ja tugev tuul, mis annab kontrolli alt väljunud tulele tohutu kiiruse ja jõu. Selle, mida suudaks normaaloludes, tuuletu ilmaga kustutada üks päästemeeskond, nõuab täna nelja meeskonna meeletut jõupingutust,“ märkis Tammearu.

Tammearu sõnul on inimestel oluline teada, et päästjate hiline kohalejõudmine on tingitud eelkõige sellest, et väljakutsele tuleb reageerida mõnel teisel sündmuskohal töid katkestades, mis omakorda tähendab ajakulu nii varustuse ja voolikute kokkukorjamisel kui autopaakide veega täitmisel. „Halb on, kui inimeste vara hävib nende endi hooletuse tõttu, halvem aga veelgi, kui keegi jääb kannatajaks teiste vastutustundetuse süül,“ tõdes Tammearu.

Ehkki tänavu on kulu põletamise keelust ja selle eiramisega kaasnevatest tagajärgedest räägitud rohkem kui kunagi varem, pole see kaasa toonud soovitud tulemust. Eriti hoogsalt hakkas maastikupõlengute ja nendega kaasnevate raskete tagajärgede arv kasvama just peale kulupõletamist keelavat kuupäeva.

Päästetöötajad on viimase nädalaga päästnud vähemalt 27 elumaja ja 14 kõrvalhoonet. Kontrolli alt väljunud kulupõlengud ja lõkked on täielikult või osaliselt hävitanud 13 elumaja, 39 majapidamishoonet ja 10 sauna. Ühes põlengus hävitas tuli kauplushoone koos laoga. Põlengutes on kasutuskõlbmatuks muutnud vähemalt üks traktor, üks kombain ja kaks sõiduautot.

Kolmel juhul on põlengutega seotud inimesed vajanud meedikute abi, üks neist suri hiljem haiglas. Üks hukkunu leiti kulupõlengu kustutustööde käigus.

Beata Perens
Päästeamet
52 52 112

Viimase nädala suuremate kahjudega lõppenud metsa- ja maastikupõlengud:

24.04 kell 16:49 teatati tulekahjust Lääne-Virumaal Põima külas. Põles kõrvalhoone mõõtmetega 4x5m, mis hävis täielikult. Ohus olnud 4 kõrvalhoonet ja elumaja päästeti. Põles ka 2,5 ha kulu. Kiirabi andis šokis vanainimesele kohapeal esmaabi.

24.04 kell 15:32 teatati tulekahjust Ida-Virumaal Kaatermu külas. Põlengus hävisid laut ja sauna katus ning 2 seina, saunas vee- ja suitsukahjustused. Hoiti ära tule levik elumajale. Põles ka umbes 8-10 ha kulu ning metsaalust.

24.04 kell 14:02 teatati tulekahjust Harjumaal Kirdalu külas. Põles mansardkorrusega elumaja 10m² katust ja 5m² välisseina. Maani põles maha ait, milles oli traktor ja sõiduauto, täielikult hävis tulekahjus heinaküün ja kartulikeldri maapealne katus. Lisaks põles 40 ha ulatuses kulu. Tulekahjus sai põletushaavu krundiomanik, kes viidi kiirabiga Mustamäe Haiglasse. Tuli sai alguse põllul tehtud lõkkest.

24.04 kell 13:56 teatati kontrolli alt väljunud kulupõlengust Tartumaal Rahinge külas. Põles umbes 200m² kulu. Kulu põletanud naisterahvas sai põletushaavu ning viidi kiirabiga haiglasse, kus ta järgmisel päeval suri.

24.04 kell 13:11 teatati tulekahjust Pärnumaal Elbu külas. Põles saun, mille katus ja sisustus hävisid. Samas hävis 60m ulatuses kuusehekk ja põles 1 ha kulu. Tuletõrjujad päästsid elumaja. Tulekahju tekkepõhjus on selgitamisel.

25. aprillil põles kulu Harjumaal Kuusalu vallas Kiiul, kus põles 7ha, hoiti ära tule levik kahele elumajale 25.aprill kulupõleng Lääne-Virumaal Väike-Maarja vallas Kännukülas, 1 ha kulu ja üks tühi elumaja, hoiti ära tule levik kahele majale 25.aprill kulupõleng Läänemaa Ridala vald Mägari külas 22 ha kulu ja saun (3x4m) 25.aprill Viljandimaal Tarvastu vald Anikatsi külas 3ha kulu ja heinaküün (7x7 m);

25. aprillil kell 18.31 teatati tulekahjust Raplamaal Rapla vallas Hagudis, kus põlesid põhupallid. Hoiti ära tule levik lähedal asuvale elumajale. Tulekahju tekke põhjus laste mäng lahtise tulega.

25. aprillil kell 14.21 teatati tulekahjust Harjumaal Kuusalu vallas Vanakülas, kus põlesid kolme talu majapidamishooned ja kulu. Tules said kannatada ja hävisid: kolm keldrit, kaks sauna, kaks kuuri ja kaks laut-kuuri koos seal hoitud tööriistade ja ehitusmaterjalidega, üks sõiduauto. Tulest päästeti elumaja, mille katus sai 5m2 ulatuses kannatada. Ühele inimesele andsid meedikud sündmuskohal esmaabi. Tuli sai alguse prahi põletamiseks süüdatud lõkkest.

26.aprillil põles kulu Harjumaal Kiili vallas, kus süttis kulupõlengust saun.

27.aprillil põles kulu Järvamaal Albus, kus lõkke tegemisest süttis ca 0,5 ha kulu, tuli kandus edasi kõrvalhoonele.

27.aprillil kell 14:11 teatati tulekahjust Jõgeva maakonnas Põltsamaa vallas Esku külas. Hävis puidust, eterniitkatusega majapidamishoone 10x5m. Tulekahju põhjus selgitamisel.

28.aprillil kell 15.52 teatati kulu põlengust Lääne-Virumaal Viru-Nigula vallas Kaliküla külas. Põles 12ha kulu. Kulu põlengu tagajärjel hävis kaks kuuri. Söestus keldri katus. Päästeti elumaja ja kõrvalhoone.

29.04 kell 21:29 teatati tulekahjust Pärnumaal Metsapoole külas. Põles talu kõrvalhoone, mis hävis 70% ulatuses.

29.04 kell 17:25 teatati kulupõlengust Saaremaal Varpe külas. Põles 1 hektar kulu ja kustutustööde käigus leiti hukkunud taluperemees.

29.04 kell 16:56 teatati kulupõlengust Valgamaal Keeni külas. Põles 7 hektarit kulu ja 5 hektarit metsaalust pinnast. Põlengus hävis ka sauna eterniitkatus ja osaliselt seinad, elumajal hävisid samuti osaliselt seinad ning laudal eterniitkatus. Tuletõrjujad päästsid kolme majapidamise hooned.

29.04 kell 14:12 teatati kulupõlengust Järvamaal Käravete külas. Väidetavalt vaarikavarte põletamisest alanud sündmus lõppes kahe hektari kulu põlenguga ja hävitas kaks kõrvalhoonet.

30.aprillil kell 16.01 teatati tulekahjust Viljandimaal Tarvastu vallas Järvekülas. Põles ja hävis elumaja (majas plahvatas gaasiballoon) ja 3 ha metsa.

30.aprillil kell 15.01 teatati tulekahjust Raplamaal Märjamaa vallas Kohtru külas. Põles ja hävis 100 ha kulu, sellest 2 ha metsanoorendikku, 3 elumaja ja 3 abihoonet (ükski ei olnud kasutusel). Päästeti 4 majapidamist; ühel elumajal ja kahel abihoonel avati katust.

30.aprillil kell 13.40 teatati tulekahjust Harjumaal Keila vallas Kloogal. Kokku põles 100 ha kulu. Kulutule levides süttis ja hävis ka üks talumaja.

30.aprillil kell 13.26 teatati tulekahjust Viljandimaal Tarvastu vallas Koidu külas. Põles 2 ha kulu, 600 ruutmeetrit metsaalust, hävisid puukuur (12 x 9m) ja saun ( 4 x 6 m ). Päästeti heinaküün.

30.aprillil kell 13.23 teatati tulekahjust Põlvamaal Orava vallas Tamme külas. Põles 200 ha kulu, 5 ha metsa ja 3 lagunenud hoonet.

30.aprillil kell 12.14 teatati tulekahjust Harjumaal Nissi vallas Riisiperes. Põles ja hävis 2 ha kulu, ehitusmaterjalide kauplus ( 36 x 10 m ), ladu ( 24 x 5 m ) ja kuur (6x3m). Päästeti elumaja ja kolm kuuri.

30.aprillil kell 11.43 teatati tulekahjust Pärnumaal Audru vallas Malda külas. Põles ca 5 ha kulu, hävis kuur ja 0,3 ha männi- ja kuuseistandust.

01.mail kell 13:03 teatati tulekahjust Harjumaal Kuusalu vallas Valklas. Põles 100 ha riigimetsa,100 ha kulu, hävis üks kõrvalhoone ja üks väiksem saun-suvila. Päästeti mitu maja

01.mail kell 14:03 teatati tulekahjust Saaremaal Kihelkonna vallas Üru külas. Põles 40 ha metsa ja kulu. Tulerõngasse jäänud Varkja külas hävisid kahe talu elumajad koos kõrvalhoonetega. Kolmanda talu elumaja päästeti, hävisid kõrvalhooned. Lisaks päästeti veel kaks maja.

01. mail Valgamaa Helme vald Möldre küla, lõkkest süttis saun 5x4,mis hävis. 1. mail Viljandi maakond Abja vald Lasari küla põles 5 ha kulu ja hävis vana laut.

02.05 kell 13:25 teatati kulupõlengust Ida-Virumaal Konju külas. Paberi põletamisest läks tuli kulusse ning lõpetuseks põles umbes 300m² kulu, hävis abihoone ja kannatada sai sauna katus.

02.05 kell 13:56 teatati tulekahjust Saaremaal Metsküla külas. Põles kulu ja heinaküün ning selles kombain ja 50 tonni heinarulle. 300m eemal põles samal ajal eterniitkatusega palkmaja, mis hävis tules täielikult.
Põles 1 hektar kulu ja männitukka.

02.05 kell 16:21 teatati kulupõlengust Harjumaal Kostivere karstialal. Põles 50 hektarit kulu, tuld võttis ka ühe talu katus. Talu päästeti ning lisaks sellele veel 3 hoonet.

02.05 kell 17:01 teatati kulupõlengust Tartumaal Virulase külas. Põles 2 hektarit kulu, 0,5 hektarit metsa ja hävis kartulihoidla mõõtmetega 14x40m ning teise kartulihoidla katus.

›› Vaata kõiki uudiseid | ›› Vaata arhiivi