• Uudised
Surma toonud auto romu meenutab liikluses varitsevaid ohtusid
31.08.2006

Kooli alguse puhul käivitub Tallinnas suur liiklusohutuskampaania, mis toob linna peale sajad politseinikud, lapsi üle tee aitavad vanaemad-vanaisad ja surmasõidu läbi teinud šokeeriva autoromu.

Põhja prefektuur toob seoses läheneva 1. septembriga Harjumaa ja Tallinna tänavatele üle saja lisapolitseiniku, et tagada lastele turvaline koolialgus.

Nii suurt septembrialguse operatsiooni nagu tänavu pole Tallinnas ja Harjumaal varem korraldatud, teatas Põhja prefektuuri pressiesindaja Harrys Puusepp. Tavalisest enam politseinikke on väljas täna ja homme ning ka järgmisel koolinädalal ehk 4.–8. septembrini.

Kabinetist tänavale

Põhja prefekti Raivo Küüdi kinnitusel on korrakaitsjate praegune prioriteet just tagada kooli minevate laste ohutus ja vähendada liiklusriske. «Seetõttu lähevad tänavatele ka politseinikud, kes iga päev kabinettides töötavad,» lubas ta.

Paljud lapsed on suvel linnast eemal olnud, võõrdunud tihedast linnaliiklusest ning kooli esimestel päevadel sõpradega taas kohtudes õhevil ja tavalisest tähelepanematumad. Esimeste klasside lapsed pole aga oma koolitee liiklusskeemiga harjuda jõudnudki.

Seetõttu aitavad paljud vanaemad-vanaisad ning abi- ja munitsipaalpolitseinikud 1. septembril ja esimesel koolinädalal lapsi kõige tihedama liiklusega ülekäigukohtadel üle tee. Kollaste vestidega turvajaid jagub esialgsetel andmetel umbes 40 sebra juurde.

Et liiklusreegleid eiravaid, agressiivset ja hoolimatut sõidustiili harrastavaid juhte korrakski mõistusele tuua, näitab linnavalitsus inimestele ka sellise käitumise võimalikku tagajärge – juhi surmaga lõppenud liiklusõnnetuse läbi teinud autoromu.

Autovrakk seisab eilsest alates Rocca al Mare kaubanduskeskuse ees 80 sentimeetri kõrgusel keerleval platvormil ja jääb sinna 6. septembrini. Romu kõrval hakkab seisma suur plakat hoiatustekstiga, mis kirjeldab ka selle masinaga juhtunud õnnetust. Järgmise nädala teiseks pooleks viiakse vrakk Ülemiste keskuse parklasse.

«Selle suve suuremad õnnetused oleksid olnud kas olemata või tunduvalt kergemad, kui juhid elementaarseid reegleid järgiks – kinnitaks turvavöö, sõidaks kainelt ja ei ületaks kiirust,» nentis kampaania projektijuht Urve Miidla.

Mullune statistika

«Kõik asjatundjad on öelnud, et näiteks Mati Jostov [juulis autoavariis hukkunud Eesti Põlevkivi juht – toim] oleks õnnetusest suhteliselt väikeste vigastustega välja tulnud, kui tal oleks turvavöö kinni olnud,» tõi Miidla näite.

Ohutut koolialgust aitavad tagada lisaks Põhja politseiprefektuurile Tallinna linn, MTÜ Operation Lifesaver Estonia, turvafirma Falck ja vanavanemate ühing.

Möödunud aasta kahe esimese koolinädala jooksul hukkus Tallinnas ja Harjumaal neli inimest, neist kaks jalakäijat. Vigastada saanuid oli 43.

Möödunud aasta septembris sattus õnnetustesse kolm last. Lastega juhtunud õnnetuste põhjused olid ootamatult auto ette jooksmine, seisva sõiduki varjust teele astumine ja punase tulega tänava ületamine.

Poolaasta ohvrid

• Kokku toimus Harjumaal, sh Tallinnas tänavuse esimese poolaasta jooksul 427 liiklusõnnetust.
• Neis hukkus 22 ja sai vigastada 538 inimest.
• Joobes juhtide süül toimus 81 liiklusõnnetust, neis hukkus neli ja sai vigastada 124 inimest.

Allikas: politseiamet

›› Vaata kõiki uudiseid | ›› Vaata arhiivi